ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

ADATA SP550 ( 240GB ) SSD İncelemesi: Yeniden Doğuş

Yazar: 26-11-16  14:26
Anahtar kelimeler: , , , ,

Testlerime evvela hafif ölçüm tekniklerini teşkîl eden Sentetik Testler ile başlamaktayım. Günümüzde SSD'lerin hemen hepsi belli bir hız bariyerini çoktan geçtiklerinden ve bu sayfada göreceğiniz test sonuçları da çoğu zaman birbirlerine yakın olacaktır. Buna rağmen incelememde bu testlere yer vermekteyim çünkü bunların kullanımı basittir ve SSD'ler ile yeni tanışmış kullanıcılar için kendi disklerini buradaki sonuçları ile kıyaslamalarına yardımcı olacaktır.

 

İncelemeye tâbii tuttuğum tüm SSD'leri test bilgisayarıma ikincil disk olarak bağladım. Bundaki gâyem ölçümünü yaptığım SSD'nin işletim sisteminin kendi ve onun arka planında çalışan yüzlerce ıvır zıvır program ve uygulamaların parazitinden uzak tutabilmektir. Testleri bu şartlar altında yapmam bana, hedef SSD'nin performansının üreticisi tarafından beyân edilen ile bir olup olmadığını tespit imkânı sunmakta. Üzerine işletim sistemi ve muhtelif yazılımlar kurulmuş olan bir SSD'nin performansı benim bu inclememde elde ettiğim puanlardan %5 - 20 kadar düşük çıkabilir, ki bu da yukarıda bahsettiğim hususla ilgili olup gâyet normal bir durumdur.

 

AS-SSD Benchmark

 

 

Crystal Disk Mark


 

 

Anvil Storage Utilites

anvil-19

 

 

ATTO


 

Netice-IIAS-SSD'nin sıralı performans değerleri kısmının okumasında ADATA SP550 iyi bir tablo çizmesine rağmen iş 4K bloklara geldiğinde listenin ortasının da gerisine düşmekteler. Toplam puan kısmı da aynı. Şu hâliyle dâhi normal bir kullanıcı gâyet yeterli, fakat rakipleri karşısında bir iddia sahibi olmaktan uzak.

 

Crystal Disk Mark'ın okuma kısmında pek iyi. Yazmadaki düşüşü ise bâriz.

 

Anvil'deki manzara da farklı değil. Crucial BX200 ve Transcend 220S'nin önünde, lâkin Kingston UV400 gerisinde.

 

ATTO... Azıcık daha iyisini yapabilirdin SP550, sonunculuk yakışmadı sana..

 

Sentetik Testler - Hafif Sıklet