ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

VIA Technologies, Flash Kontrolcü Üretmeye Hazırlanıyor

Yazar: 15-02-12  11:24
Anahtar kelimeler: , , ,

Anakartlar için hazırladığı yonga setleri ve düşük güç tüketimli x86 işlemcileri ile bilinen Tayvan menşeli Via Technologies firması, devamlı büyükmekte olan katı hâl diski pazarına, Tensilica firmasının Xtensa DPU ( Veri Yönlendirme Birimi ) mîmârisini kullanarak girmeyi plânladığını duyurdu.

 

Kulağa yabancı gelen DPU teriminin SSD dünyâsına akseden noktasından biraz bahsedecek olur isek, günümüzde üretilen SSD kontrolcülerinin ekserisi ARM çekirdeklerinden vücûda getirilmektedir. Kontrolcü üreten firmalar da ARM mîmârisini baz alarak kendi küme yapılarını, komut sistemlerini ve firmware’leri çekirdeğin içerisine dokuyarak kendi özelleştirilmiş kontrolcülerini hazırlarlar.

 

Via_Tensilica_DPU_

 

Via’nın belirttiğine göre de Tensilica’nın Xtensa DPU’ları diğer DPU’lara göre 4 kat daha fazla işlem gücü sunabiliyor. Tensilica’nın da yayınladığı bir dökümanda; ” Geleneksel işlemcilerde saat hızlarını arttırarak performans kazanma yoluna gitmek sıradan bir yoldur. Nihâyetinde bu da sıcaklık artışını yanında zar büyümesini de getirir ve sonuç olarak mühendisleri daha karmaşık çoklu çekirdek çözümlerine iter. ” ibâreleri göze çarpıyor.

 

 

Tensilica_Xtensa

 

NAND bellek fiyatlarının da giderek düşmesi ile rekâbetin arttığı SSD pazarında daha intifâlı ( avantajlı ) bir mevkii edinmek isteyen Via,  kontrolcü mîmârisi için Tensilica’yı seçmesinin sebebini teknolojiden sorumlu başkanları olan Jin Lai’in dilinden şöyle açıklıyor:  ” SSD pazarında rekâbetçi olmamızı sağlayacak her adıma çok önem addediyoruz. Tensilica’nın DPU’ları ile güç tüketimini daha da düşürmek ve işlem gücünü arttırmak noktasında oldukça intifâlıyız. ”

 

Via SSD kontrolcülerinin ne zaman piyasada olacağını söylemek için şimdilik erken, bekleyip göreceğiz.