ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

TDK, Yeni bir SSD kontrolcüsü Duyurdu

Yazar: 12-11-12  13:44
Anahtar kelimeler: , ,

Ülkemizde daha çok CD, DVD ve türevi depolama sahasındaki ürünleri ile tanınan TDK firması, GBDriver RS4 ismini taşıyan bir SSD kontrolcüsü geliştirdi. SATA 3Gbp/s arayüzü ile gelen kontrolcünün sıralı olarak sunduğu âzamî değerler 180MB/s şeklinde ve toplamda 1TB kapasiteye kadar NAND bellek kullanımına izin vermekte. 10nm ile üretilmiş NAND yongalarına kadar destek vermekle kalmayan kontrolcü, 20nm üretimi SLC tipi NAND’lar için paket başına 16KB, MLC tipi NAND’lar için de paket başına 4KB ve 8KB  veri işleme imkânına sâhib bulunuyor.

 

TDK_GBDriver_RS4_Controller

 

 

GBDriver RS4 kontrolcüsü, 512MB’den 1TB’ye kadar yapılandırılabilmesi ile farklı ihtiyâçlara da cevab vermekte. Yüksek hızlı kontrol mekanizmasının yanında, MLC tipi NAND bellek kullanımında veri emniyetini arttıran bir teknoloji ile otomatik kurtarma, verileri düzenleme ve otomatik yenileme fonksiyonlarının da eklendiği kontrolcü, ânî enerji kesintilerine karşı da veri koruması sağlıyor. AES 128bit şifreleme özelliği de mevcud olan GBDriver RS’ün satışına 2013′ün Ocak ayında başlanması derpiş ediliyor ( ön görülüyor ).

 

Editörün Notu: Günümüz îtibâri ile mevcud pazarda yaygınlaşan SATA 6Gbp/s katı hâl disklerinin hız değerlerine kıyasla, TDK GBDriver RS4 kontrolcüsünün vaad ettiğ âzamî 180MB/s olan değerlerin oldukça düşük görülmesi şimdilik doğru olmayan bir tesbit olacaktır ki, kontrolcülerin tam olarak neler yapabildiklerini gerçek dünyâ testleri ile anlayabilmekteyiz. Buna binâen, ilgili testlerin ortaya çıkmasını beklemek daha isâbetli olacaktır. Kaldi bu bu kontrolcünün hedef kitlesi de yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılabildiği üzere veri güvenliğine önem verenlerdir.