ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SanDisk’den Enterprise Sınıfı Yeni Lightning Gen. II ve Optimus SSD’ler

Yazar: 12-05-14  4:02

Tüketici ve enterprise sınıfı muhtelif depolama çözümleri arasına her geçtiğimiz gün yenilerini ekleyen SanDisk, husûsiyetle de Smart Storage Systems firmasını bünyesine katmanın ardından bu pazarda daha emin adımlar atmaya başlamıştı. Bu sefer iki farklı serî ile karşımıza çıkan SanDisk bu sefer ağırlını müessesevî sahaya vermiş görünüyor.

 

SanDisk-Lightning-Gen-II

 

Lightning Gen. II âilesi ile bir evvelki nesle göre iki katına çıkarılmış bant genişliği vaad eden firma 12Gbs SAS arayüzüne geçiş yapmış. Güçlü bir ECC ( Hatâ Düzeltme Kodları ) motoru yanında tam verî muhafazası, anlık secure erase ( güvenli silme ) , sıcaklık değerlerinin anlık izlenmesi ve NAND Flash yongaları üzerinde vukû bulabilecek olan ânî die ( Zar ) ölümlerine karşı koruma gibi teknolojileri ihtivâ eden Lightning Gen. II katı hâl diskleri SanDisk’in belirttiğine göre yüksek performans ve âzamî kararlılık sunuyor. Serînin garanti süresi de 5 sene.

 

Kendi içinde üç farklı serîye ayrılan Lightning Gen. II âilesinin umûmî teknik özellik tablosu şöyle:

 

SanDisk-Lightning-Gen-2

 

Tabloda Lightning Ultra Gen. II dikkât çekmeyi başarmakta. Sıralı okumada 1.000MB/s , yazma da da 600MB/s hızlarına erişebilen serînin IOPS sayısı da 190K / 100K şeklinde. Mes’eleye NAND’ların yazma ömrü cihetinden yaklaştığımızda ise hergün 25 kez tam ( baştan sona ) disk yazımı görmekteyiz ki bu yüksek bir rakamdır. Burada SanDisk’in serîde yer verdiği kaliteli eMLC tipi yongaların payı sanıyoruz ki büyüktür.

 

 

SanDisk’in duyurusunu yaptığı bir diğer çözümü de Smart firmasından devralarak üzerinde iyileştirmeler yaptığı Optimus serîsi katı hâl diskleriydi. Kendi içinde beş kısma ayrılan serînin Optimus MAX isimli üyesi sunduğu 4TB kapasite ile adından söz ettirmeyi başaran cinsten. 6Gbps SAS arayüzüyle gelen Optimus’lar 19nm üretim tekniği ile hazırlanmış MLC tipi NAND Flash yongalarından müteşekkil.

 

 

SanDisk-Optimus-Max-4TB

 

 

NAND hücrelerinin yazma ömrünü mümkün mertebe uzun tutabilmei hedefleyen FlashGuard, DataGuard ve EverGuard gibi teknolojiler ile destelenen Optimus serîsi katı hâl diskleri enterprise sınıfı TCG şifreleme ve verî güvenliği de ihtivâ etmekte.

 

Tıpkı Lightning Gen. II gibi Optimus serîsinin de resmî kanaldan satışına 2014’ün üçüncü çeyreğinde başlanması bekleniyor.