ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SanDisk Yeni Katı Hâl Disklerini Duyurdu

Yazar: 05-06-13  18:05
Anahtar kelimeler: , , , ,

Pazarın lîder firmalarından SanDisk, SSD yelpâzesini üç yeni serî ile genişletti. Tümü 19nm üretim tekniği ile hazırlanan NAND Flash belleklerden müteşekkil yeni katı hâl disklerine sırası ile göz atalım:

 

 

 

SanDisk Extreme II

 

Selefi Extreme serîsinin güncelleştirilmiş hâli olan Extreme II, Marvell üretimi 88SS9187 kontrolcüsünü taşımakta. NAND bellekleri de yukarıda belirttiğimiz üzere 19nm MLC tipi Toggle yongalar. Sıralı okuma / yazma hızları 550MB/s ve 510MB/s şeklinde. IOPS sayısı ise okuma için 95.000 iken, yazma için 78.000

 

SanDisk_ExtremeII_Front

 

120GB, 240GB ve 480GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneği ile sunulacak olan Extreme II serîsi için SanDisk toplamda 80 TB yazma / silme ömrü vaad etmiş. Tahmînimizce bu rakam 120GB model için geçerli. Kapasite büyüdükçe yazma ömrü de muvâzî ( paralel ) artacaktır. Serînin fiyatları sırası ile 130$, 230$ ve 440$ olarak belirlenmiş.

 

 

 

 

SanDisk U110

 

SanDisk_U110

 

Firmanın duyurusu yaptığı diğer SSD grupu ise U110. SanDisk’in mâliyet mihraklı hazırladığı serî Half-Slim SATA, mSATA, mSATA mini, 2.5” ve M.2 yapılarında geliyor.

 

 

 

 

 

SanDisk iSSD

 

SanDisk_iSSD_128GB

 

Diğer bir ifâde ile ‘ gömülü depolama cihazı ‘ şeklinde isimlendirebileceğimiz iSSD, firmanın en küçük katı hâl diski olma özelliğini taşımakda. BGA usûlü lehimleme tekniği ile hazırlanan iSSD’ler 128GB kapasiteye kadar yükselebilmekte. Pek ince ve hafif taşınabilir bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanıma uygunluk arz eden SSD’nin boyutları da 16x20mm ve 12x16mm şeklinde değişmekte. Sunduğu sıralı okuma / yazma değerleri de 450MB/s ve 160MB/s olarak belirtilmiş.

 

 

 


 • Abdullah Aydemir

  bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. kullanıcılar ekseriyetle standart ile ultra arasındaki fiyat ve performans farklarını soracaklardır. ben de kısa bir süre içerisinde almayı düşünüyorum . o yuzden en kısa zamanda bilgilerinizden tecrubelerınızden yararlanmak ısterim.

 • Meselâ âzamî erişim süreleri arasındaki fark epey fazla. IOPS değerleri hâkezâ.

  İkisini de sıfır alıp kullanırken fark yine olacaktır. Fakat mâlûmunuz SSD’ler doldukça performansları düşer. İşte Standart ile Ultra arasındaki asıl fark o zaman çıkıyor.

  Standart serîsi hakkında merâk edilen tüm detayları bir husûsî incelememizde görebileceksiniz, buradan daha fazla yazmayayım :)

 • Abdullah Aydemir

  5-10 kat hızlı derken? diyelim ki windows 7 açılış hızı farkları nelerdir? bir oyunun yüklenmesindeki hız farkı nedir (saniye cinsinden de değerlendirilebilir) ? Aradaki fiyat farkına hdd kutusu alınabiliyor.

 • Merhabâlar Abdullah,

  Sâdece internet ve video / müzik mevzû bahisse Standart da yeterli gelebilir. Fakat birazcık farklı yerlere kayıldığında Ultra ile arasındaki fark kendini çok hissetirmekte, husûsiyetle de IOPS başarımında.

  Mâlûmunuz Standart serîsinin memleketimizde değil tüm dünyada intizamlı bir incelemesi mevcudda yoktur. Biz bir tâne te’min ettik ve dün testlerini bitirdim. Kısmet olursa birkaç haftaya incelemesini yayımlayacağız. Görenler de sanıyorum ki şaşıracaklardır. Ultra Plus, Standart’dan yerine göre 5 – 10 kat daha hızlı bir disk. Aralarında fiyat bazında da pek bir fark göremedim de.

 • Abdullah Aydemir

  standart sandisk ile ultra arasında normal tüketici için ne fark vardır?

 • Merhabâlar Abdullah,

  SanDisk U110, firmanın Türkiye’de ” Standart ” ismiyle anılan düz serî SSD’lerinin ufak birkaç değişiklik çerçevesinde Half-Slim SATA, mSATA, mSATA mini ve M.2 yapısına dönüştürülmüş hâlidir. 2.5” ebatda gelenlerde vardır.

  Lâkin U110’ların perâkende satışı yoktur. SanDisk bu SSD’leri taşınabilir bilgisayar üreticilerine Oem şeklinde tedârik etmekte. Ara sıra etrafda denk gelen bu U110’lar da muhtelif bilgisayarlardan çıkma disklerdir :)

 • Abdullah Aydemir

  merhaba, sandisk u110 ile sandisk solid state drive arasındaki fark nedir?