ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SanDisk, Ultra II Serîsi Yeni SSD’lerini Çıkardı

Yazar: 19-08-14  18:26
Anahtar kelimeler: , , , , , , ,

Geçtiğimiz haftadan bugüne birçok farklı SSD gün yüzüne çıktı. OCZ’den ARC 100, AMD’den Radeon R7 ve kontrolcü tarafında ise Silicon Motion’dan 2256EN bunlardan en dikkât çekenleriydi. İki ay kadar evvel piyasaya sürdüğü Extreme Pro serîsini tepe seviyeye konumlandıran SanDisk de bugün Ultra II serîsinin duyurusunu yaptı.

 

SanDisk-Ultra-II

 

Firmanın kendi üretimi ikinci nesil 19nm TLC yongalarıyla donatılan Ultra II serîsi bir mânâda da pazara çıkan ilk Samsung olmayan TLC katı hâl diski ünvânının da sâhibi oluyor. Endüstrinin MLC tipi NAND’lardan hızla TLC’ye kaydığı şu günlerde elini çabuk tutma gayretindeki SanDisk bu serîdeki kontrolcü tercîhini kendinin diğer tüketici SSD çözümlerinde olduğu gibi Marvell 88SS9187’den yana kullanmış. SATA III ( 6Gbps ) arayüzünü taşıyan serînin tüm modelleri sıralı okumada 550 MBs, yazmadaysa 500 MBs verî aktarım hızları sunuyor. Sağlanan âzamî IOPS hızları ise 99K / 93K şeklinde.

 

SanDisk-Ultra-II-

 

SSD’nin baskı devre kartı üzerindeki NAND’ların bir kısmını SLC modunda kullanmaya yarayan SanDisk’in nCache 2.0 teknolojisi de ihtivâ eden Ultra II, firmanın firmware yazmadaki kâbiliyeti sâyesinde düşük hızlı TLC bellekleri yüksek hızlara çıkarabilmeyi sağlıyor.

 

120GB, 240GB, 480GB ve 960GB olmak üzere dört farklı kapasite seçeneğinde hazırlanan Ultra II’ler sırasıyla 80$, 115$, 220$ ve 430$ fiyat etiketleriyle gelmekte. Garanti süresi de 3 sene. Şu hâliyle Samsung’un 840 EVO ve Crucial’ın MX100’üne güçlü bir rakîb teşkîl eden Ultra II serîsinin önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyor.

 


 • Merhabâlar kardeşim,

  Teveccühünüz.

  Çalışmalarımızın sizlere yardımcı olduğu duymak bizleri bahtiyâr etmektedir. İnşeAllah daha güzellerini hazırlamak nasîb olur.

  Evvelâ yeni SSD’niz hayırlı olsun dilerim.

  Benzer bir vâkıâ ile karşılaşmadım.

  Velâkin deneme yanılma yöntemiyle sıkıntının kaynağını tesbit edebiliriz.

  Sisteminizdeki anakart ve işlemci modellerini bir bilmek isterim.

  Bunun yanında diskinizi başka bir bilgisayara ( mümkün ise masaüstü ) takıp AS-SSD, Crystal Disk Mark ve ATTO testlerini ( sitemizin gereçler kısmında mevcuddurlar ) yapma imkânımız olur mu acabâ ?

  Bunun yanında Crystal Disk Info ile bir ekran görüntüsü ve bir de HD Tune Error testini alabiliriz.

  Eğer ki bunlardan sağlam çıkar ve problem de devâm bu sefer diske bir Secure Erase işlemi uygulayıp tekrar işletim sistemi kurup deneyebilir, netîceye göre hareket edebiliriz.

  Selâmlar ile :)

 • Amr Nur

  merhaba kardeşim, ilk olarak çalışmalarınızdaki ilmi titizlik, ve ifade zenginliği ve temsilleri dürbün yaparak anlaşılması zor ve uzak meseleleri anlayışımıza yaklaştırıyor olmanız çokça istifadeye medar oluyor. – bu ifadelerin arkasında kesin red books var- neyse.

  Kardeşim size bir konu hakkında danışmak istiyorum. sandisk ultra 2 240gb ssd aldık kurulum yaptık sorunsuz çalıştı.performansı iyi idi ancak bilgisayarı kapattık sabah açılmadı. ekranda sadece fare imleci ile 2 saat durduktan sonra windows masa üstü geliyor. ve normal olağan bir halde başlamıyor.sorun nedir? tecrübeniz var mı? yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar