ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

SanDisk, Enterprise SSD Devi Fusion-Io Firmasını Satın Alıyor

Yazar: 17-06-14  0:08
Anahtar kelimeler: , ,

Birkaç senedir büyük hacimli satın alımlara şâhid olduğumuz SSD endüstrisinde bir haber de bu sabah SanDisk’ten geldi. Firma, 1.1 milyar dolar nakit karşılığında enterprise SSD devi Fusion-io’yu bünyesine katmaya hazırlandığını duyurdu. SanDisk’de başkanlık ve CEO vazîfelerini îfâ eden Sanjay Mehrotra bu hamleleri ile ilgili şunları kaydetti: ” Bu satın alımla birlikte SanDisk’te enterprise kullanım sahalarına yönelik faaliyetlerimizi hızlandırmakla kalmayacak, müesseselerin günden güne artan ağır iş yükünü de daha mâkûl çözümler ile hafifletmeye çalışacağız. ” 

 

SanDisk-Fusion-Io

 

Bilindiği üzere Fusion-io firması 2007 senesinden beri enterprise sınıfı katı hâl diskleri vücûda getirmekte idi. Hattâ NAND Flash yongaların müteşekkil PCIe SSD hazırlayan ilk firmalardan da biriydi. SanDisk’in müesseseler için hazırladığı çözümlerin ekserîsi ise SATA ve SAS arayüzlerinden oluşmakta. Tüm katı hâl disklerini PCIe üzerine binâ eden Fusion-io ayrıca cache ve sanallama teknolojilerine üzerine başarılı muhtelif yazılımlar hazırlayabilen de bir şirket. Haliyle Fusion-io gibi bir firmanın SanDisk’e neden câzib geldiği böylelikle daha rahat anlaşılabiliyor.

 

Fusion-Io-ioDrive2-Duo

 

SanDisk’e katılmanın Fusion-io için de pek çok getirisi olduğu âşikâr. Bunlardan en mühimi de firmanın birinci elden NAND yongalarına erişebilecek olması. Mâlûmunuz SanDisk ve Toshiba müşterek NAND üretimi gerçekleştiren iki büyük firma. Kaldı ki bu ikili geçtiğimiz haftalarda 3D NAND üzerine olan plân ve hazırlıklarını da endüstri ile paylaşmıştı.

 

Bu satın alımın SanDisk’in elini enterprise sahada zorlu rakibleri olan Intel ve Samsung’a karşı güçlendireceği ortada. Müessesevî pazarda mücâdelenin kızışacağını kestirmek artık zor değil.