ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Plextor, M6 Serîsi ve M.2 Yapısındaki Yeni SSD’lerinin Numûnelerini Gösterdi

Yazar: 08-09-13  16:56
Anahtar kelimeler: , , , , , , , , , , , ,

Kalite katı hâl diskleri ile tanıdığımız Plextor, M5P’lerin selefi olması beklenen M6 serîsi yanında M.2 ( NGFF ) yapısındaki yeni SSD’lerini IFA fuarında gösterdi.

 

Plextor-M.2-IFA

 

2.5” yapısında gelen M6’ların kalınlığı da son kullanıcı katı hâl diskleri için derpiş edilen ( ön görülen ) yeni boyutlara uygunluk arz edecek şekilde 5mm. Firmanın üzerinde geliştirmeler yaptığı yeni nesil TrueSpeed teknolojisinin, serîde tercih edilen Marvell üretimi 88SS9187 kontrolcüsü ile daha uyumlu çalıştığının altı çizilmiş. NAND Flash bellekleri de Toshiba îmâlâtı MLC tipi A19 Toggle yongalar. İki farklı sürüm ile pazara sunulacak olan serînin yüksek performans sunan modelinin Pro, orta seviye kullanıcıları hedefleyeninki ise S takısı ile gelmesi bekleniyor. Tasarımı bitmesine rağmen raflardaki yerini alacağı târih henüz açıklanmayan M6 serîsinin yakın bir merhâlede resmî olarak duyurulacağı belirtilmekte.

 

Plextor’un fuarda sergilediği bir diğer SSD’si de M.2 yapısıyla gelen yeni çözümü idi. PCIe arayüzünü kullanan bu katı hâl diskinde, performans noktasında SATA’nın sebebiyet verdiği darboğazların da önüne geçilebilinmiş. Diğer tüm Plextor SSD’lerde olduğu gibi kontrolcü ve NAND bellekler yine Marvell ve Toshiba ikilisinden. 88SS9183 kontrolcüsü ve 19nm tekniği ile hazırlanan MLC tipi Toggle yongalardan müteşekkil olan serî için henüz nihâî bir isim belirlenmemiş. Muhtemel performans ve kapasite değerleri de aşağıdaki gibi:

 

Plextor-M.2-Muhtemel-Performans-Tablosu