ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Plextor, M5S ve M5 Pro Serîlerinin NAND Tasarımında Değişikliğe Gidiyor

Yazar: 18-01-13  15:33
Anahtar kelimeler: , , , , , ,

Japon Plextor firması, yüksek performanslı M5S ve M5 Pro katı hâl disklerinin NAND flash yonga tasarımlarında bir değişikliğe gitti. Önceleri tercih ettiği 20nm sınıfı NAND’lar ile BGA tipi montajlama yerine, 19nm NAND’lar ile TSOP ( Thin Small – Outline Package ) tipi montajlama tekniği ile yola devam kararı alan Plextor’un kullandığı yongaların ikisi de Toshiba üretimi.

 

Plextor-m5p-tsop

 

SSD’lerin kontrolcüsü ve firmware’ü ( FW 1.02 ) ise sâbit kalmış. Yongaların TSOP paketlerine taşınması, SSD’lerin hız değerleri ya da fiyatı hakkında ‘ görünürde henüz ‘ bir değişikliğe sebebiyet vermemekte. Meydana gelen fark ise, kontrolcü bundan böyle yongada daha büyük page’leri işleme özelliği kazanması.

 

BGA yongalar 8KB / page üzerinden işlem yapabilirken, TSOP yongalar ise page başına 16KB işlem yapabilmekte. Bu da, kontrolcü NAND bellekleri not defteri olarak kullanmaya karar verdiğinde, gigabyte boyutlarındaki tampon belleğe nisbeten, nazariyede ( teoride ) daha gelişmiş tampon bellek idâresi sunma mânâsına gelebilir. Ayrıca yeni TSOP paketli NAND flash yongalarını, çalışma esnâsında daha az ısı yayımını da  berâberinde getirmekde. Bu da Plextor’u termal pad kullanma zorunluluğundan kurtarmış gözüküyor. Bunun da firmayaya tasarruf noktasında nazariye de karşılığı takrîben birkaç dolar oluyor.