ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Panasonic de SSD Pazarına Giriş Yapıyor

Yazar: 04-08-14  14:36

Beyaz eşyâdan günlük tüketim elektroniğine kadar muhtelif ürünleri ile memleketimiz kullanıcılarınca da iyi tanınan Japonya merkezli Panasonic firması esâsında PC donanımları üreten bir şirket değil. Fakat SSD pazarının câzibesinden etkilenmiş olacak ki firma ilk serî katı hâl diskleri ile sessiz sedâsız bir şekilde pazara giriş yapmış oldu.

 

Panasonic-Premium-SSD

 

Firmanın, Premium ismini verdiği bu serî sıfırdan vücûda getirilmiş bir çözüm değil. Kontrolcü kısmında OCZ’nin Barefoot 3 M10, NAND Flash bellek tarafında ise 19nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Toshiba’nın MLC tipi Toggle-Mode yongalarına yer verilen serînin şu hâliyle OCZ’nin Vertex 460 katı hâl disklerinden farksız görünüyor. Öyle ki, Premium serîsinin dış kutusu dâhi makyajlanma hâricinde yine Vertex 460’ınki ile birebir aynı. Yâni durum şunu gösteriyor ki, karşımızda, ekran kartı severlerin iyi bildiği bir ‘ yeniden markalandırma ‘ durumu yatıyor. Bu durum ayrıca sene başında OCZ’yi bünyesine katmış olan Toshiba’nın elindeki kontrolcüleri kendine münhasır kılmak yerine belli firmalar ile paylaşabileceği mânâsına da geliyor.

 

Panasonic-Premium-SSD-BoxPanasonic-Premium-SSD-Box-Back

 

SATA III ( 6Gbps ) arayüz, 2.5” yapı ve 7mm kalınlıkta gelen Panasonic Premium serîsi katı hâl diskleri 120GB, 240GB ve 480GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneği ihtivâ etmekte. Modeline göre âzamî performans değerleri sıralı değerlerde 545 MBs ve 525 MBs olan serînin IOPS değerleri de yine modeline göre 95K / 90K şeklinde.

 

Üç sene garanti ile hâlihazırda Japonya pazarında satışa sunulmuş bulunan Panasonic Premium serîsinin 120GB’lik modeli için belirlenen fiyat 8.980 yen, yâni bu da 88$’a tekâbül ediyor. Panasonic marka SSD’lerin memleketimize gelip gelmeyeceği hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.