ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ Yeniden Yapılanıyor, İşden Çıkarmalar Söz Konusu

Yazar: 22-11-12  20:48
Anahtar kelimeler: ,

OCZ_Vertex4_PCBAdını artık RAM’lerinden çok katı hâl diskleri ile duyduğumuz Amerika merkezli OCZ firması geçtiğimiz haftalarda yeni CEO’sunu atamıştı. Çiçeği burnunda CEO Ralph Schmitt, koltuğuna oturduktan sonra bir yol planı duyurmuş ve yeniden yapılanma için hazırlıklara başlanmış idi. Bu yılın ilk çeyreğinde 6.3 milyon dolar olarak kaydedilen zarârın da bu karar da müessiri büyük idi.

 

Firmanın gelecek planları için geçtiğimiz sene 32 milyon dolar karşılığında Güney Koreli flash bellek kontrolcü üreticisi Indilinx firmasını satın alması, kasasında sıcak nakit boşluğu meydana gelmesine sebeb olmuş ve firmayı yeni kazanımlar elde etmeye sevk etmişti.

 

Faturanın bu denli kabarık olmasını Rebate ( Tenzilât – İskonto ) uygulamaları ve mütecâviz fiyat politikalarında gören firma, yeniden yapılanma planı çerçevesinde çalışanlarının %28′ini işden çıkarma ve yaklaşık 150 çeşit ürününü de artık indirimli fiyattan satmama karârı aldı. Hâli ile firma, tepe sınıfı ürünlerinin üretim ve pazarlamasına daha fazla odaklanması beklenebilir. Yâni bundan böyle artık, OCZ’yi bir süreliğine rekâbetçi firma olarak göremeyebiliriz.

 

Mâliyetleri kısma denildiğinde günümüzde çoğu firmanın ilk başvurduğu yol olan çalışanlar ile yol ayrımına gitme yönteminin OCZ’deki tezâhürü de farklı olmamış. %28′lik işden çıkarma kapsamında Tayvan’daki üretim te’sislerindeki çalışanlar yanında firmanın muhtelif ülkelerde istihdam ettiği elemanları da bulunuyor.

 

SSD pazarının sağlam bir oyuncusu olan OCZ’nin bu karârının pazarı nasıl etkileyeceğini şimdilik kestirmek zor, zamanla göreceğiz.