ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ, Garanti işlemlerini Devâm Ettireceği Ürünlerini Açıkladı

Yazar: 11-02-14  17:17
Anahtar kelimeler:

Geçtiğimiz sene içine girdiği mâlî buhranlardan mütevellid sıkıntılı günler yaşayan OCZ, şirketin idâmesi için birden fazla firma ile görüşmelere başlamış, en nihâyetinde Toshiba’nın bünyesine katılmışdı. Fakat, başta son kullanıcılar olmak üzere zamânında OCZ’nin muhtelif ürünlerinden satın almış bulunan eski müşterileri de sâhib oldukları donanımların âkıbetini düşünmeye başladı.

 

 

OCZ-Storage-Solutions

 

 

Bu hengâmda OCZ konu ile ilgili beklenen duyuruyu yaptı ve tepe seviyeye konumlandırdığı katı hâl disklerine tam garanti desteği vereceğini belirtti. Firma, bunun dışında kalan RAM ve USB bellek gibi ürünlerine ise herhangi bir destek sunmayacağını ifâde etti. Yaptıkları anlaşmadan anladığımız kadarıyla Toshiba, OCZ’nin sâdece umûmî beğeniye mazhâr olan, yâni firmanın isim yapmasına vesîle olan ürünlerinin arkasında durmaya yanaşmış. Lâkin şuna da değinmeden geçmeyelim ki iki firma arasındaki mâlûm anlaşma OCZ’nin tüketici ve enterprise depolama çözümlerine şümûl etmekteydi.

 

 

PSU’ları için ise farklı bir yol arayan OCZ, firmanın güç kaynağı işlerine bakan bölümünü satın almayı düşünen bir şirket ile hâlihazırda müzâkerelerde bulunduğunu ve bu görüşmelerin takrîben iki hafta içinde netîcelenebileceğini ekledi.

 

 

OCZ-SSD-Garanti-Warranty

 

 

Listeden de müşâhede edilebileceği üzere OCZ, tüm Vertex, Vector ve RevoDrive serîlerine, piyasaya sürerken vaad ettiği garanti müddeti boyunca destek sağlamaya devâm edecek. Agility serîlerine sunulan destek ise gelecek sene sona erecek.

 

 

Garanti kapsamı dışında bırakılan modellerin ekserîsi de firmanın pek eski çözümlerini teşkil etmekte. OCZ’nin neden bunları da tekrar zikretme mecbûriyeti hissetiğini anlamak zor değil. İleride bu cihetden gelecek talebler ile karşılaşmamayı istemiş. Destek kesilenler listede dikkât çeken serî RevoDrive Hybrid oldu. Firmanın bu serîyi garanti dışı bırakmalarını kendileri açısından mânâlı, müşteriler tarafından ise nâhoş buluyoruz. Çünkü RevoDrive Hybrid serîsi istikrar cihetinden bakıldığında zayıf bir çözümdü ve kolay bozulmaktaydı. Müşteri memnûniyetini zâten kazanamamış bu serî, OCZ’nin bu karârı ile RevoDrive Hybrid’ler de sâhiblerinin elinde kalmış oluyor.

 

 

Son olarak ifâde edebileceklerimiz şunlar ki, eğer OCZ’nin desteği kestiği, fakat sizin de bir perâkendeciden faturasıyla yeni aldığınız bir SSD’niz varsa, bu vakitden sonra garanti işlemleri için ürünü satın aldığınız mağaza ya da OCZ’nin Türkiye müvezzî ( dağıtıcısı ) ile irtibâta geçmeniz gerekeceğidir. Tüketici kânunları gereği faturası kesilen bilgisayar bileşenleri, ürünün satışını yapan firma tarafından 2 sene boyunca garanti kapsamında tutulmak mecbûriyetindedir.

 

 

Lâkin, memleketimizde sattığı ürünün arkasında duran firmaların ne zayık ki pek az sayıda olduğunu da unutmamak lâzımdır. Muhtemel menfî durumlarda ürünün satın alındığı yer ile anlaşmaya çalışmak ya da Tüketici Mahkemeleri’ne baş vurmakdan başka seçenek gözükmemektedir.

 

 

 

 

Güncelleme: OCZ cephesinden gelen son bir haber ile firma, 850.000 dolar karşılığında PSU bölümünün FirePower’a devredilmesi konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu. OCZ’nin Silencer MK III, ZX, ZT, ZS, ModXStream, CoreXStream, Fatal1ty and StealthXStream serîsi güç kaynakları bundan böyle FirePower ismi altında sunulmaya başlanacak.

 

 

Bu satım alım ile birlikte tüketici ve endüstriyel sahaların önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefleyen FirePower, hâlihazırda garantisi devâm etmekte olan OCZ marka PSU sâhiblerine de tam garanti desteği verilmesine devâm edileceğini belirtti.

 

 

Güncelleme 2: Bu haberimizi okuma fırsatı bulan bâzı ziyâretçilerimiz OCZ marka PSU sâhibi olan Türkiyeli kullanıcıların güç kaynakları ile alâkalı garanti işlemlerine başvurmalarını gerektirecek bir gelişmeyle karşılaşmaları durumunda nasıl bir yol izlemeleri lâzım geldiği hakkında bize sordular. Biz de mes’eleyi bizâtihi FirePower’dan öğrenmek istedik.

 

FirePower’dan gelen cevâba göre firmanın sunmaya devâm ettiği garanti desteğine Türkiyeli kullanıcılar da şâmil. Yâni garantisi devâm etmekte olan OCZ marka PSU sâhibi memleketimiz kullanıcıları da bu destekden faydalanabilecekler.

 

 

Peki nereden başlamalı ?

 

Güç kaynakları ile ilgili teknik destek almak ya da bozulanlar için birebir değişim talebinde bulunmak için FirePower’ın resmî internet sitesindeki şu sayfaya girerek ilgili alanları doldurup RMA formunu tamamlamak kâfîdir. Firmanın telefon ve e-posta irtibat adreslerine de buradan erişilebilir.