ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

OCZ, ARC 100 ve Radeon R7 Serîleri için Yeni bir Firmware Yayımlandı

Yazar: 21-02-15  13:08
Anahtar kelimeler: , , , ,

Toshiba’nın çatısı altında çalışmalarına devâm eden OCZ geçtiğimiz haftalarda, ARC 100 ve Radeon R7 serîlerindeki muhtelif sıkıntıları gideren yeni bir firmware yayımladı.

 

OCZ-ARC-100

 

Yeni firmware ile mezkûr serîlerde düzeltilen ilk hatâ DRAM tampon belleklerin çalışma mekanizmasıyla alâkalı. Şöyle ki, o an çalışmakta olan DRAM, kendisine gönderilen dosya parçacıklarını işledikten bir süre dolar ve performansını zinde tutabilmek için hâliyle belli aralıklarda kendini tâzeler, yâni yeniden başlatır. İşte eski firmware’de bu uygulama ‘ Tâlim vakti ‘ denilen bir vetîrede gerçekleştirilir ve sıkıntı teşkîl eden nokta da bunu kontrolcüyle uyumlu bir şekilde yapmaması ve diskin çalışma kararlılığın riske atılmasıdır. Yeni firmware’de gidilen değişiklik ise DRAM tâzeleme uygulamasının tâlim vakti dışına çıkarılarak onun için en uygun vaktin tahsîs edilmesidir.

 

Düzeltilen ikinci nokta da ECC motorlarının çalışma nizâmıyla ilgili. Verimliliğin artırılmasıyla birim başına onarılan hatâ sayısı yükseltilerek disklerin çalışma istikrârı yukarıya çekilmiş.

 

İyileştirmeye gidilen üçüncü husus ise NAND’lardaki ‘ bad block ‘ listeme işlemlerini merkez alıyor. Şu şekilde îzah edilebilir ki, belli bir kullanım nisbine erişen NAND’larda bâzı bloklar diğerlerine kıyasla daha evvel yıpranır. Kontrolcü de bunların üzerine tekrar tekrar verî yazmak ve erken tükenlerine sebebiyet vermek yerine yerine belli verîleri üzerline kaydırır ve bu blokları sâdece okuma niyetiyle kullanmaya başlar. Lâkin fazla eskimiş bloklarda okuma işlemleri de bâzen doğru yapılamamakta ve kontrolcü aynı verîyi birden fazla defâ okumaya çalışınca gecikme süreleri yükselmektedir. OCZ’nin yeni firmware de işte bu noktada getirdiği bir takım iyileştirmeler ile mevcud verimliliğin artırılmasını sağlamayı hedeflemiştir.

 

Son olarak OCZ’nin, kullanıcılara yeni firmware’i mümkün mertebe en erken zamanda geçiş yapmalarını tavsiye ettiğini hatırlatarakdan ilgili toolbox yazılımını sitemizden de indirebileceğini belirtelim.