ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Kingston V300 Serîsindeki Garip Durum

Yazar: 23-02-14  0:19
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Geçtimiz senenin bahar aylarında Kingston tarafından satışa sunulan V300 serîsi mâlûmunuz ucuz bir SSD çözümünü teşkil etmekteydi. SandForce tabanlı bir kontrolcüden güç alan serî giriş ve orta sınıfı hedeflemekte. Bâzı ecnebi sitelerde incelemeleri yayımlanan V300’ün senkron tipi ONFi NAND Flash bellekler ile geldiği müşâhede edilmişti. Bilindiği üzere ONFi cephesinde senkron tipi NAND’lar, asenkron’lara nazâran daha pahalıddır. Giriş seviyesi için hazırlanan V300’ler için Kingston’ın bu adımı da hâliyle müsbet karşılanmıştı.

 

 

Fakat son aldığımız bir habere göre Kingston’ın bu noktada bir değişikliğe gitmiş olması kuvvetli ihtimâl. Çünkü incelemelerden de görülebileceği üzere V300 serîsinde kullanılan NAND’ların üzerinde firmanın kendi logosu bulunuyor. Hâlbuki Kingston bir NAND üreticisi değil. Yâni yongaların üstüne NAND’ları îmâl eden firmanınkini değil de kendi ismini yazmayı tercih etmiş. NAND üreticisinin ismini de farklı bir yoldan beyân etmiş de değil.

 

 

Kingston, V300 serîsi sıralı okuma ve yazmada 450MB/s değerlerini sunabildiğini ifâde etmekte. Şimdi de TweakTown sitesinin incelemesinde yer alan ATTO testinin sonuçlarına bakalım:

 

 

ATTO-benchmark-V300

 

 

Görüldüğü üzere ATTO’da alınan değerler Kingston’ın vaad ettiği rakamların da üstünde. Mâlûmunuz ATTO uygulaması SSD’lerin performansını sıkıştırılmış dosyalar üzerinden ölçmektedir. Yâni buraya kadar bir sıkıntı yok. Çünkü SandForce kontrolcülerinin sıkıştırılmış dosya mahareti büyüktür. Fakat bâzı V300’lerin de ilk sürümdekilerle aynı olmadığı da bir gerçek. Şöyle ki, husûsiyetle de yurtdışındaki bâzı kullanıcılar V300’lerinin günlük kullanımda beklenilenden daha düşük performans verdiğini farkedince durumu Kingston’a sormuşlar. Firmanın cevâbı da şu şekilde olmuş:

 

 

SSD’lerimizde kullandığımız NAND Flash bellekleri muhtelif üreticilerden senkron ve asenkron olacak şekilde te’min etmekteyiz. V300 serîsinin ilk sürümündekiler senkron tabanlı idi, sonrakilerde ise asenkron kullanımına başlandı.

 

Her hâlûkârda iki sürüm de vaad edilen yüksek performans, gelişmiş uygulama deneyimi, bilgisayarın hızlı açılması ve düşük güç tüketimi beklentilerini karşılamakta ve sâbit disklere nazâran daha iyi bir çözüm teşkil etmektedir.

 

 

Mes’eleye birinci elden açık bir îzah gelmiş. İşin biz Türkiyeli kullanıcılara taâllûk eden kısmına bakmak istediğimizde firmanın Türkiye müvezzî elindeki V300’lerin ilk mi yoksa sonraki sürümler mi olduğuna bakmak gerekiyor. Fakat müvezzînin de bu durumdan haberdar mı bilemiyoruz.

 

 

 

Güncelleme:

 

Bâzı V300 kullanıcılarının internette paylaştıkları mukâyeseler gün yüzüne çıkmaya başladı. Aşağıdaki tabloda Micron üretimi asenkron NAND’lara geçişin V300’lerde netîce ettiği yüksek düşüşü görmekteyiz. Kaldı ki bizim incelememiz de bu değerleri tasdikler nitelikte:

 

 

Kingston-V300-Asenkron-NAND

 

 

Yâni sıkıştırılmış dosyalar üzerinde hız değerleri hâlen Kingston’ın vaad ettiği gibi. Fakat normal dosyaları işlemede performans epey düşmekte. 500MB/s rakamları beklerken 150MB civârı rakamlara mecbûr kalınmakta.

 

Kingston’ın V305 ismi altında yeni bir serî hazırlığında olduğu ifâdeleri internette dolaşmakta. Tüm V300 kullanıcıları adına Böyle bir karârın durum kurtarmaktan ibâret olmamasını umuyoruz.

 

 

Güncelleme 2: Kingston V300 serîsinden satın almak isteyen çoğu kullanıcının aklında soru işâreti oluşmasına sebebiyet veren bu gelişme ertesinde bâzı tâkibçilerimiz alacakları V300’ün Senkron mu yoksa Asenkron mu olduğunu SSD’nin kutusunu açmadan öğrenme imkânları olup olmadığını bize yönelttiler. Bu husus üzerine hazırlamış olduğumuz şu tablodan istifâde edebilirler:

 

 

Kingston-V300-Senkron-Asenkron

 

 

 

 

Güncelleme 3: Eski ve yeni serî V300’leri ayırt edebilmenin bir diğer yolu da kasasının köşelerine bakmak. Her iki versiyon arasında da farklı kasa modellerinin kullandıldığı anlaşılan serînin emsâl fotoğrafları şöyle: