ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Intel’in 3D NAND Hazırlıkları Gün Yüzüne Çıktı

Yazar: 08-02-15  15:51
Anahtar kelimeler: , , ,

Katı hâl diski endüstrisinin önümüzdeki senelerde en çok kullanacağı iki bellek türünden biri olacağı ön görülen 3D NAND teknolojisine yönelik üretici firma beyânatları gelmeye devâm ediyor. Bu seferki duyuru ise Intel’den sâdır oldu. Şöyle ki, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen firmanın Sermâyedarlar Buluşmasında ifâde edilene göre şirket, ilk çözümlerinin sevkiyâtına bu senenin ikinci yarısında başlamaya hazırlanıyor.

 

Intel-3D-NAND-

 

Evvelâ MLC potasında 256Gbit zar yoğunluğu ve 32 tabakalı bir yapı, ardından ilerleyen senelerde 384Gbit TLC tipi NAND belleklerin hazırlanacağı belirtilmekte. Bu değerler üzerinden bir yorum ile kendi 3D NAND teknolojisinin rakib firmalara kıyasla mâliyeti en düşük çözümü teşkîl ettiğini söylemekte. Ki mevzû bahis rakib Samsung’un V-NAND’larını 128Gbit üzerinden devâm ettirdiğini hatırladığımızda Intel’in ifâdesi kâğıt üzerinde isâbetli görünüyor. Ve firma bu sâyede önümüzdeki senelerde 2.5” bir diskte 10TB+ kapasitelerin mümkün olduğunun altını çizmekte.

 

Lâkin Intel, îmâlâtını kaç nm’de yapacağı husûsunda bir bilgi vermiş değil. Ki 3D NAND’a geçmenin maksadı zâten küçük üretim tekniklerinden sıyrılmak olduğuna göre zannediyoruz ki Intel de 30 – 45nm arası bir yol izleyecektir.

 

Intel-3D-NAND-2015

 

 

Intel’in geçmiş dönemlerde tâkib ettiği ar-ge ve üretim stratejisi 3D NAND’lar için de geçerli olacak. Yâni Micron ile müşterek îmâlat devâm edecek ve ürünler ikilinin Utah’daki ortak fabrikalarından çıkacak. Fakat ilerleyen dönemlerde üretimin Intel’in kendi te’sislerine kayma ihtimâlinden de bahsedilmekte.