ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Intel ve Micron, 3D NAND Hazırlıkları Hakkında Bilgi Verdi

Yazar: 13-04-15  18:50
Anahtar kelimeler: , , , ,

Flash endüstrisi bugünlerde peş peşe sâdır olan haberler ile gündem olmaya namzet. Bu seferki haberimize konu olan gelişme ise Intel ve Micron cephesinden gelmekte. Sahada müşterek ar-ge çalışmalarıyla bildiğimiz iki firma, 3D NAND hazırlıkları hakkında geçtiğimiz gün bir duyuru yaparak taze bilgiler paylaştılar.

 

Intel-Micron-3D-NAND

 

İlk aşamada 32 tabakalı bir yapıyı baz alan iştirâk, imâlatta iki farklı yol izlediklerini ve hazırlamakta oldukları MLC tipi NAND’lar için 256Gbit, TLC tipi yongalar için ise 384Gbit zar yoğunluğunda karar kıldıklarını belirttiler. NAND paketinde artık 4 plane usûlüne geçildiği de zikredilmekte. Üretim tekniğinin de 50nm civarına çekildiği kaydilenler arasında. Yazma döngüsünün temelde 3.000 devir olacağı, elde edilen NAND’ın verimlilik ve üretim tekniğindeki ufak oynamalar ile bu rakamın 10.000+ ‘ya çıkabileceğine de dikkat çekilmiş.

 

İkili, kullandıkları mimarî hakkında bir grafik paylaşmış olsalar da bazı hususları örtülü tuttukları ortada. Sanıyoruz ki iştirâk, bu NAND’ları kullanan ilk katı hâl disklerinin satışa sunulmaya başlandığı vakit bu konuda yeni bilgiler paylaşacaktır. Çünkü karşı tarafta aynı durumda bulunan bir Toshiba – SanDisk durmakta.

 

Intel-Micron-3D-NAND-32-Layer

 

Intel ve Micron’un müşterek geliştirdiği 3D NAND’ların 256Gbit yoğunluktaki MLC yongaları hâlihazırda belli müşterilere tedâriğine başlanmış durumda. Lâkin hacimli üretimin, bu senenin ikinci çeyreğinde başlanması beklenmekte. Bu NAND’lar ile donatılmış ilk SSD’lerin de 2016’nın başlarında bizlerle buluşması ön görülmekte.