ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Apacer, Mâliyet Mihraklı PATA SSD’lerini Çıkarıyor

Yazar: 27-02-13  1:29
Anahtar kelimeler: , , , , ,

Çoğu endüstriyel bilgisayarın depolamada arayüz vazîfesini görmekte olan PATA ( IDE ) için cüz’î sayıda üretici SSD üretmekte. Bu firmalardan biri de haber başlığımızın sâhibi olan Apacer. PATA arayüzlü sistemlerin en göze çarpan ihtiyâcı konumundaki SSD’leri, belli teknolojiler ile takviye eden firma, mâliyet odaklı yeni SSD’lerini çıkardı.

 

Bu yeni SSD âilesi iki serîye ayrılıyor: 2.5” yapısı, 44-pin ağzıyla gelen AFD 257 ve 1.8” yapısı yanında 40-pin ağzı ile gelen AFD 187. İki serî de üç dâhili emniyet özelliği ile gelmekte: Tam Silme, İmhâ ve Yazma Koruması.

 

Apacer-PATA-SSD

 

İhtiyaçlara göre şekillenen bu özelliklerden Full Erase olanı, User Block ve Free Block’larda depolanan gizli veriyi silerek, muhtemel hırsızlıklara mâni olmaya çalışıyor.

 

Destroy teknolojisi ile hedeflenen emniyet de, verinin sâdece depolama bloklarından değil, sistem bloklarından da silinmesini sağlayarak sürücünün tamâmen kullanılamaz hâle getirilmesini sağlıyor. Bu aşamada verilerin geri getirilme imkânı da kalmıyor.

 

Apacer’ın AFD 257 ve 187 serîlerine dâhil ettiği üçüncü teknolojinin adı da Virtual Write. Bu teknoloji sâyesinde diskte saklanan veri müessir biçimde muhafaza edilir ve  bir sonraki veri kümesinin işletim sistemi bulunan bölüme ya da geçici olarak boş bir sahaya yazılma işlemi kullanıcının tercîhine bırakılır. Kullanıcı da tercîhini geçici yöntemden yana kullanırsa, veri bu sefer işletim sisteminden bağımsız bir alanda saklanır. Sistemde normal olmayan bir durum tesbit edildiğinde de bir yeniden başlatma işlemi ile sanallaştırılmış olan veri tamâmen ortadan kaybolmakta ve bu sâyede herhangi zararlı bir uygulamanın işletim sisteminde tahrîbat yapmasının önüne geçiliyor.

 

Modeline göre 256GB’yekadar hacim sunabilen bu iki serînin hız tablosuna aşağıdan göz atabilirsiniz: