ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Acer S7 UltraBook’da Müstâkil bir SSD: mSATA RAID 0

Yazar: 21-12-12  2:01
Anahtar kelimeler: , , , ,

Acer’ın 26 ekimde satışa sunduğu UltraBook modeli olan S7, Ivy Bridge işlemcisi, Gorilla Glass IPS ekranı ve hoş tasarımı ile, ecnebî birçok site incelemesinde pek beğenilmiş idi. Lâkin, S7’nin detaylı incelemesini yapmayan firmaların, bu haberimize mevzuu bahis olma özelliğini de taşıyan, atladıkları bir nokta vardı.

 

Acer S7-UltraBook

 

Yapılan SSD testlerinde S7’nin, sıralı değerlerde 922MB/s ve daha üstü rakamlar vermesi, önce makbûl karşılanmıştı. Fakat S7’nin incelemelesinde kasa içini de açan editörler, kullanılan katı hâl diskinin mSATA yapısıdında olduğunu fark etmişler, lâkin nazâriyede 600MB/s sınîrını geçemeyeceğini bildikleri SATA 6Gbp/s arayüzünün bu yüksek değerlere nasıl ulaştığını tedkik etme yoluna girmişlerdi.

 

Yapılan tedkik ertesinde S7’nin berâberinde Lite-On üretimi özel bir mSATA katı hâl diski kullandığı anlaşılır. Bu küçük SSD’yi muadillerinden ayırıp özel kılan husus ise, diskin hem ön hem de arka yüzünde birer Marvell kontrolcü ihtivâ etmesi olduğu anlaşılmış. Yâni bu iki kontrolcü de RAID 0 düzeneğinde çalışmak üzere yapılandırılası sâyesinde 922MB/s ve üstü yüksek hız değerlerine ulaşıldığı anlaşılmış.

 

Şu an için türünün tek örneği olma özelleğini taşıyan bu SSD’nin Acer S7’ye kazandırdığı pek çok müsbet nokta bulunmakta. Nasîb olursa yakın zamanda S7’nin bir incelemesini sitemizde görebilir, durumu birlikte müşâhede edebiliriz.