ANKET

Sitemizde En Çok Hangisinin İncelemesini Görmek İstersiniz ?

Dizüstü Bilgisayar - 16 ( 28.07 % )

Ekran Kartı - 10 ( 17.54 % )

RAM - 1 ( 1.75 % )

Intel NUC Mini Bilgisayar - 1 ( 1.75 % )

USB Bellek - 2 ( 3.51 % )

Sadece SSD Yeterli ! - 27 ( 47.37 % )

TÜM ANKETLER

TOPLAM REY : 57

SON TWEETLER

SON YORUMLAR

Kontrolcü Endüstrisinin En Yeni Üyesi: Sage Micro

Yazar: 10-02-15  10:17
Anahtar kelimeler: ,

Tüketici sınıfı kontrolcü üretebilen firmalar arasına bu sefer ABD ya da Tayvan’dan değil, Çin’de teşekkül etmiş bir şirket katıldı. Sage Micro ismiyle 2011 senesinde kurulan firmanın ağırlık sahasının taşınabilir hâfıza kartlarına yönelik hazırladığı denetleyiciler olduğu belirtilmekte. Mes’elenin bizim ilgi alanımıza taâllûk eden kısmı ise Sage’in bir süredir üzerinde çalıştığı SSD kontrolcüsünün gün yüzüne çıkmasıdır.

 

Sage-Micro

 

Firmayı pazardaki mevcud üreticilerden farklı kılan husus ise kendi ifâdeleri ile tek kontrolcüde 5TB’ye kadar kapasiteye imkân tanıması. Bunu biraz açarsak; günümüz bilinen tüketici sınıfı kontrolcülerinin tek yongada sağlayabildiği âzamî kapasite sınırı 2TB kadardır. Ve 2.5” yapıda olup daha yüksek kapasitelere erişmeyi arzu eden SSD üreticileri ya devre kartının çiftler ya da aynı PCB üzerine iki kontrolcü yerleştirerek NAND Flash bellekleri de yoğunluğu artırılmış yongalardan seçer. İşte Sage de bu noktada üreticileri zikredilen masraf ve zahmetlerden kurtarmayı vaâd ettiğinin altını çizmekte.

 

Sage’in mevzû bahis kontrolcüsünün ismi S681. On kanallı bir yapıya hâiz bu yonga hâlihazırda SATA II desteği sunmakta. Kontrolcü başına 5$ gibi bir fiyat zikreden firma bu sâyede mâkûl fiyatlı SSD’lerin de önünün açılacağını ifâde etmekte.